Australian PGA Championship

Year Venue Champion Score Runners Up Score
1905
to
1921
** No Information **
1922 Royal Sydney Campbell CW 1 Up Howard T. .
1923 Royal Adelaide Popplewell Fred 2 & 1 Stewart Rufus .
1924 Sandringham Howard T. 3 & 2 Le Fevre A. .
1925 The Australian Howard T. 3 & 1 Popplewell Fred .
1926 The Australian Eyre F. 6 & 5 Le Fevre A. .
1927 . . . . .
1928 . . . . .
1929 Royal Adelaide Stewart R. 8 & 7 Bissett D. .
1930 Metropolitan Robertson J. 2 & 1 Stewart R. .
1931 The Australian Spence D.J. 2 & 1 Bolger W. .
1932 Royal Adelaide McMahon F. 7 & 6 Naismith G. .
1933 Royal Melbourne Richardson V. 9 & 7 Spence A. .
1934 Royal Sydney Kelly M. 2 & 1 Bolger W. .
1935 Royal Adelaide Richardson V. 2 & 1 Boorer H. .
1936 Oakleigh Clifford W. 4 & 2 Harris R. .
1937 The Australian Cremin Eric 4 & 2 Richardson V. .
1938 Royal Adelaide Cremin Eric 2 & 1 Booth C. .
1939 Royal Melbourne Naismith E. 7 & 6 Naismith G. .
1940 NOT PLAYED
1941 NOT PLAYED
1942 NOT PLAYED
1943 NOT PLAYED
1944 NOT PLAYED
1945 NOT PLAYED
1946 Manly G.C. Von Nida Norman 1 Up Cremin Eric .
1947 Royal Melbourne Pickworth H. 2 & 1 Cremin Eric .
1948 Royal Hobart Von Nida Norman 2 & 1 Cremin Eric .
1949 Royal Perth Nagle Kel 7 & 5 Naismith E. .
1950 Royal Adelaide Von Nida Norman 6 & 5 Cremin Eric .
1951 Metropolitan Von Nida Norman 6 & 5 Pickworth H. .
1952 Roseville G.C. Holder W. 2 & 1 Cremin Eric .
1953 Royal Melbourne Pickworth H. 1 Up Thompson Peter .
1954 Royal Sydney Nagle Kel 1 Up McInnes J. .
1955 Indooripilly Pickworth H. 8 & 7 Phillips Frank .
1956 St. Michaels Wilson Len 4 & 2 Woodward Len .
1957 Huntingdale Player Gary 2 Up Thompson Peter .
1958 Kooyonga Nagle Kel 6 & 5 Cremin Eric .
1959 New South Wales G.C. Nagle Kel 5 & 3 Thompson Peter .
1960 Royal Fremantle Sullivan J. 2 & 1 Von Nida Norman .
1961 Rossdale Murray Allan 2 & 1 Phillips Frank .
1962 Rossdale Dunk Billy 2 & 1 Cremin Eric .
1963 Oatlands Johnston Col 3 & 2 Howell R. .
1964 Monash Johnston Col 275 Devlin Bruce .
1965 Riversdale Nagle Kel 276 Phillips Frank .
1966 Metropolitan Thompson Peter 282 Johnston Col,
Phillips Frank
.
1967 Royal Sydney Dunk Bily 279 Thompson Peter .
1968 Metropolitan Nagle Kel 276 Nicklaus Jack .
1969 Royal Canberra Devlin Bruce 277 Yasuda H. .
1970 Surfers Paradise Devlin Bruce 275 Dyer J.,
Harvey P.,
Woolbank T.
.
1971 Surfers Paradise Dunk Billy 273 Shaw Bob,
Marsh Graham
.
1972 The Lakes Vines Randall 290 Dunk Billy .
1973 Bonnie Doon Vines Randall 2 & 1 Ginn Stewart .
1974 Liverpool Dunk Billy 279 * Stanley Ian 279
1975 Burleigh Heads Bennetts Vic 287 Moran B. .
1976 Rosebud cc Dunk Billy 281 * Croker Paul 281
1977 Yarra Yarra Cahill Mike 278 Furguson Mike .
1978 Royal Melbourne Irwin Hale 278 Marsh Graham .
1979 Royal Melbourne Ginn Stewart 284 Charles Bob,
Shearer Bob
.
1980 Royal Melbourne Torrance Sam 282 Ballesteros Seve .
1981 Royal Melbourne Ballesteros Seve 282 Dunk Billy .
1982 Royal Melbourne Marsh Graham 282 Shearer Bob,
Clifford John,
Crenshaw Ben
.
1983 Royal Melbourne Shearer Bob 288 Moore Ossie .
1984 Monash Norman Greg 277 Davis Rodger .
1985 Castle Hill Norman Greg 273 Perrson M. .
1986 Castle Hill Harwood Mike 275 Norman Greg .
1987 The Lakes Mackay Roger 284 Colandro Mike .
1988 Riverside Oaks Grady Wayne 275 * Norman Greg 275
1989 Riverside Oaks Senior Peter 274 Benepe Jim .
1990 Riverside Oaks Ogle Brett 273 . .
1991 Concord Grady Wayne 271 . .
1992 Concord Parry Craig 269 McWhinney Peter .
1993 Concord Baker-Finch Ian 275 * Waite Grant,
Fowler Peter
275
1994 New South Wales G.C. Coltart Andrew 281 Price Terry 283
1995 NOT PLAYED
1996 New South Wales G.C. Tataurangi Phillip 279 Lonard Peter,
Davis Rodger
280
1997 New South Wales G.C. Coltart Andrew 285 Allan Steve,
Appleby Stuart
289
1998 New South Wales G.C. Howell David 275 Price Terry,
Ames Stephen
282
1999 Victoria G.C. Turner Greg 278 Tait Shane 280
2000 Royal Queensland G.C. Allenby Robert 275 Conran Steven 276
2001 Royal Queensland G.C. Allenby Robert 273 Ogilvy Geoff 274
2002 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Lonard Peter &
Moseley Jarrod
271 Trophy Shared .
2003 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Senior Peter 271 Pampling Rod 272
2004 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Lonard Peter 270 Nitties James 272
2005 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Allenby Robert 270 Goggin Mathew 271
2006 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
O'Hern Nick 266 *4 Lonard Peter 266
2007 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Lonard Peter 268 Smail David 271
2008 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Ogilvy Geoff 274 Goggin Mathew 276
2009 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Allenby Robert 270 Senden John,
Strange Scott
274
2010 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Senior Peter 276 *2 Ogilvy Geoff 276
2011 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Chalmers Greg 276* Fraser Marcus,
Allenby Robert
276
2012 Hyatt Regency Coolum Resort,
Queensland
Popovic Daniel 272 Pampling Rod,
Brown Anthony
276
2013 Royal Pines, Gold Coast,
Queensland
Scott Adam 270 Fowler Rickie 274
2014 Royal Pines, Gold Coast,
Queensland
Chalmers Greg 277 Scott Adam,
Ormsby Wade
277
2015 Royal Pines, Gold Coast,
Queensland
Holman Nathan 288 *1 Frittelli Dylan,
Varner III Harold
288
2016 Royal Pines, Gold Coast,
Queensland
Varner Harold III (USA) 269 Dodt Andrew 271

( * won playoff)