Australian Amateur Championship

Year Venue Champion Score Runner Up Medallist
1894 Melbourne G.C. Whyte L.A. 6 down . .
1895 . Balfour-Melville R. . . .
1896 Royal Melbourne Howden H. 1 up Balfour-Melville R. .
1897 Royal Melbourne Howden H. 348 McIntyre W. .
1898 Royal Melbourne Howden H. 360 Howden J. .
1899 Sydney G.C. Gillies C. 312 Howden H. .
1900 Adelaide G.C. Whyte L.A. 382 Carr W. .
1901 The Australian Howden H. 352 McNeil H. .
1902 . McNeil H. . . .
1903 Adelaide G.C. Soutar Dan 3 & 1 Howden J. .
1904 The Australian Howden J. 3 & 2 HON. Scott Michael .
1905 Royal Melbourne HON. Scott Michael 347 . .
1906 Royal Sydney Gill E.A. 5 & 4 Pearce C. .
1907 Royal Melbourne HON. Scott Michael 318 Pearce C. .
1908 The Australian Pearce C. 10 & 8 Christol N. .
1909 Royal Melbourne HON. Scott Michael 37 th Pearce C. .
1910 Adelaide G. C. HON. Scott Michael 10 & 8 Howden J. .
1911 Royal Sydney Howden J 4 & 3 Felstead C. .
1912 . Morrison H. . . .
1913 Royal Melbourne Lempriere A.R. 2 & 1 Whitton Ivo .
1914 . . . . .
1915 . . . . .
1916 . . . . .
1917 . . . . .
1918 . . . . .
1919 . . . . .
1920 The Australian Apperly Eric A. 4 & 3 Howard T. .
1921 Royal Melbourne Winser C. 6 & 5 Pearce B. .
1922 Royal Sydney Whitton Ivo 3 & 2 McClelland H. .
1923 Royal Adelaide Whitton Ivo 3 & 2 Sinclair H. .
1924 Royal Melbourne Sinclair H. 2 & 1 Russell A. .
1925 The Australian Sinclair H. 12&10 Thompson G. .
1926 Royal Adelaide Nettlefold L. 2 Up Whitton Ivo .
1927 Royal Melbourne Nankivell N. 38th Winser C. .
1928 Royal Sydney Nettlefold L. 4 & 2 Keane S. .
1929 Royal Adelaide Ryan M.J. 2 & 1 Morpeth S. .
1930 Metropolitan Hattersley H. 3 & 1 Russell A. .
1931 The Australian Williams Harry 3 & 2 Thompson C. .
1932 Royal Adelaide Bettington R.A. 2 & 1 Williams Harry .
1933 Royal Melbourne Hope W.L. 6 & 5 Jackson A. .
1934 Royal Sydney Mackay T.S. 5 & 4 Apperly E.A. .
1935 Royal Adelaide Ferrier Jim 2 & 1 Hattersley H. .
1936 Metropolitan Ferrier Jim 9 & 8 Rae A.V. .
1937 The Australian Williams Harry 1 Up Tanner T. .
1938 Royal Adelaide Ferrier Jim 8 & 6 Payne H. .
1939 Royal Melbourne Ferrier Jim 6 & 5 Williams Harry .
1940 NOT PLAYED
1941 NOT PLAYED
1942 NOT PLAYED
1943 NOT PLAYED
1944 NOT PLAYED
1945 NOT PLAYED
1946 Royal Sydney Waterson A.N. 2 & 1 Pendergast J. .
1947 Royal Adelaide Hattersley H. 1 Up Gluth W.J. .
1948 Metropolitan Bachli Doug 7 & 6 Heard P. .
1949 Royal Sydney Ackland-Horman W. 38th Edgar Bill .
1950 Royal Adelaide Berwick Harry 4 & 3 Edgar Bill .
1951 Royal Melbourne Heard P.F. 4 & 3 Higgins W. .
1952 Lake Karrinyup Stevens R. 7 & 6 Higgins W. .
1953 New South Wales Heard P. 8 & 7 Coogan T. .
1954 Royal Adelaide Toogood Peter 5 & 4 Toogood J. .
1955 Royal Queensland Raynor J. 4 & 2 Warren Barry .
1956 The Australian Berwick Harry 1 Up Edgar Bill .
1957 Commonwealth Warren Barry 3 & 1 Devlin Bruce .
1958 Royal Adelaide Hartley Kevin 39th Bartell Norm Higson J.
1959 Royal Sydney Devlin Bruce 5 & 4 Coogan T. Coogan T.
1960 Lake Karrinyup Ball Ted 5 & 4 Digney H. O'Shea L.
1961 Royal Melbourne Crow Tom 3 & 2 Routley E. Billings Phil
1962 Kooyonga Bachli Doug 7 & 6 Hood J. Hutton A.
1963 Kingston Heath Hayes J. 2 & 1 Kemp D. Routley E,
Berwick Harry
1964 The Australian Baker Barrie 2 & 1 Crow Tom Bartell Norm
1965 Royal Melbourne Donohoe Kevin 4 & 2 McGain H. Hartley Kevin
1966 Brisbane G.C. Britten Bill 2 & 1 Bulgin Vic Bulgin Vic
1967 Royal Perth Muller J. 1 Up Marsh Graham Gresham Tony
1968 Royal Hobart Stott R. 3 & 1 Bell D. Grant D,
Shearer Bob,
Burgess Barry
1969 Royal Adelaide Shearer Bob 6 &5 Murray R. Good David
1970 The Australian Bennett H. 2 Up Jones P. Warren Barry
1971 Metropolitan Hicks Randall 5 & 4 Wellington W. Cahill Mike
1972 Gailes Kaye Colin 37th Headland Peter Drage K,
Mackay S,
Kaye Colin
1973 Lake Karrinyup Jenner Ray 4 & 2 Gresham Tony Headland Peter
1974 Royal Hobart Gale Terry 8 & 7 Wardrop P. Gale Terry,
Booth Elliott
1975 Royal Adelaide Bonython Chris 1 Up Gale Terry Gresham Tony
1976 New South Wales Sweeney Peter 5 & 4 Gresham Tony Cook B,
Bonython C,
Witham Doug,
Sweeney Peter
1977 Victoria G.C. Gresham Tony 40th Bonython Chris Kaye Colin,
Gresham Tony
1978 Royal Queensland Clayton Mike 1 Up Gresham Tony Booth Elliott
1979 Royal Perth Kelly John 37th Sweeney Peter Kaye Colin
1980 Tasmania G.C. Mackay Roger 3 & 1 Power Gerard Kaye Colin
1981 Royal Adelaide Moore Ossie 8 & 7 Lindsay Col Gresham Tony
1982 The Australian Couper Eric 8 & 6 Bromley Dave Hood Ian,
Smith Wayne
1983 Commonwealth Smith Wayne 37th Paterson B. Smith Wayne
1984 Royal Queensland King Brad 1 Up Guy W. Hay J.
1985 Royal Perth Ruangkit Boonchu 2 & 1 O'Malley Peter Ogle Brett
1986 Glenelg G.C. Ecob David 37th Peterson Lester Warren Craig
1987 Royal Hobart Johns Brett 3 & 2 Aickin P. Joyner Glen
1988 Royal Canberra Bouvier Stewart 2 & 1 Ecob David Willis Rob,
Wade John
1989 Victoria G.C. Conran Steve 2 Up Moloney Paul Mills T,
Wade John
1990 Royal Queensland Gray Chris 3 & 2 Willis Rob Tait Shane
1991 Lake Karrinyup Parsons Lucas 2 & 1 Collins Stephen Parsons Lucas
1992 Kooyonga Campbell Michael 4 & 3 Moseley Jarrod Leaney Stephen
1993 Royal Hobart Chalmers Greg 6 & 5 Ecob Matthew Toogood A,
Collins Stephen
1994 Royal Sydney Bennett Wayne 2 & 1 McCallum Jamie Dawes Jason
1995 Huntingdale Goggin Matthew 3 & 2 Crow Jamie Anderson D.,
Wheelhouse Marcus
1996 Brisbane G.C. Gleeson David 1 Up Peterson Lester Crow Jamie
1997 Lake Karrinyup Felton Kim 8 & 7 Morgan Derrin Gaunt David,
Pilkadaris Tony
1998 The Grange Rumford Brett 1 Up Costigan M. Felton Kim
1999 The Australian Jones Brendan 2 & 1 Pearce Mahal Bone Brad
2000 Tasmania GC Lamb Brad 2 Up Sutherland John Dews Warwick
2001 Metropolitan Golf Club Buckle Andrew 7 & 6 Both Marcus Bowditch Steven Qld
2002 Indooroopilly Golf Club Barnes Kurt 2 & 1 Sim Michael Buckle Andrew Qld
2003 Mount Lawley Golf Club Doherty Jack (Scot) 5 & 4 Iles Brad Brown Mitchell NSW
2004 Royal Adelaide GC, Adelaide Martin Andrew (Vic) 2 & 1 Lyle Jarrod (Vic) Iles Brad (NZ)
2005 Royal Melbourne GC, Victoria Ramsay Eric (Scot) 6 & 5 Tampion Andrew (Vic) Kang Sung Hoon (Kor)
2006 Royal Hobart & Tasmania GC Stewart Tim (NSW) 1 Up . Day Jason
2007 New South Wales GC, NSW Blizard Rohan (NSW) 3 & 2 Roach Justin (NSW) Dodt Andrew (Qld)
2008 Royal Adelaide GC, Adelaide Kristiansen Anders (Nor) 7 & 6 Foster Michael (WA) Willett Daniel (Eng)
2009 Royal Queensland GC Arnold Scott 3 & 1 Beckmann Daniel MacPherson Bryden
2010 Lake Karrinyup CC, WA Jager Matt (WA) 8 & 7 Campbell Ben (NZ) Jager Matt (WA)
2011 Victoria GC, Melbourne Stieger Matt 1 Up Campbell Ben (NZ) Smith Cameron
2012 Woodlands Golf Club, VIC Schneider Marcel (Ger) 37th Nisbet Daniel (QLD) Smith Cameron
2013 Commonwealth Golf Club, VIC Smith Cameron (Qld) 3 & 2 Drakeford Geoff (Vic) Watt Brady (WA)
2014 The Grange Golf Club, Adelaide Tae Koh (NZ) 6 & 5 Luck Curtis (WA) Evans Ryan (GB)
2015 The Australian Golf Club, NSW Davis Cameron (NSW) 37th Hodge Tyler (NZ) Marsh Nick
2016 Metropolitan GC, Victoria Syme Connor (Sco) 3 & 2 Smyth Travis (NSW) Pilon Charles
2017 Yarra Yarra GC &
Peninsula Kingswood Country GC
Sanchez Matias 1 up Lee Min Woo Yuan Kevin